pl  |  en

Zmiany pomiędzy platformami

Serwisy

Największą zmianą jest to, że na nowej platformie zakładane są serwisy a nie konta. Czym jest serwis Domeny nie są dodawane do konkretnych aplikacji, jak wcześniej, tylko do całego serwisu. Wszystkie aplikacje współdzielą domeny. Jeżeli pod domeną a.pl i b.pl mają być różne treści to są to dwa osobne serwisy. Nie dotyczy to aplikacji PHP i stron statycznych dla których w obrębie serwisu można dodawać różne treści pod różnymi domenami (a.pl i b.pl mogą serwować różne strony).

Rozliczanie pamięci

Na nowej platformie na liczona jest cała pamięć zajęta przez konto czy serwer VPS. Rozliczanie można porównać do fizycznego serwera – wszystko, co jest potrzebne musi zmieścić się w przydzielonej pamięci a jej brak może objawiać się wolniejszy działaniem serwisów. Szerzej rozliczanie opisaliśmy tutaj

Statystyki pamięci

Aktualnie zajętą pamięć można obejrzeć jedynie w panelu na wykresach. Nie ma memstata dostępnego na starej platformie, pracujemy jednak nad udostępnieniem podobnego rozwiązania.

Powiadomienia o przekroczeniu pamięci i restarcie aplikacji

Na MT 1.0 informacje o ubiciu aplikacji były zapisywane do pliku killer.log (/home/LOGIN/logs/killer.log). Pracujemy nad zapisywaniem powiadomień do tego samego pliku.

Bazy danych

Na hostingu współdzielonym serwery baz danych nie są już dostępne z zewnątrz. Na VPSach od samego początku zainstalowany jest MySQL i PostgreSQL (wcześniej instalowaliśmy wskazany przez klienta serwer).

Restart aplikacji

Na MT 1.0 polecenie restart-app to była nakładka na appctl restart. Na MT 2.0 restart można wykonać przez appctl restart. To narzędzie ma jeszcze parę innych funkcjonalności np. pokazuje ścieżki do logów, otwiera wskazane logi. Planujemy dodawać do niego kolejne rozwiązania.

Statystyki odwiedzin

Na MT 2.0 nie dostarczamy statystyk generowanych na podstawie logów serwera WWW. Uważamy, że na rynku dostępne są ciekawsze rozwiązania, dostarczające dużo więcej informacji o odwiedzających stronę niż archaiczne Awstatsy.

Poczta

Skrzynki zostały wyniesione na jeden, wspólny dla wszystkich (hosting współdzielony, VPSy) klaster pocztowy. Poczta jest osobą usługą. Skrzynki pocztowe nie są powiązane z konkretnym serwisem (można korzystać z samej poczty), nie są usuwane razem z serwisem. Nie jest możliwe zakładanie skrzynek w domenie serwisu (*.megiteam.pl) – wszystkie skrzynki zakładane są w domenach klientów.

Konfiguracja mailerów w aplikacjach

W konfiguracji mailerów, jeżeli maile mają być wysyłane przez skrzynkę założoną u nas, trzeba podać dane dostępowe do skrzynki. To są te same dane, które podaje się w konfiguracji programu pocztowego. Można je znaleźć w szczegółach założonej skrzynki.

  • serwer SMTP: smtp.megiteam.pl
  • użytkownik: login@domena
  • hasło: wiadomo 🙂
  • port: 25 (zalecamy ustawienie STARTTLS) lub 465 (SSL)

Webmail dla nowej poczty jest pod adresem https://webmail.megiteam.pl