pl  |  en

Kiedy dodać nowy serwis a kiedy aplikację?

Serwis jest zbiorem aplikacji w różnych językach programowania i frameworkach uruchomionych pod różnymi adresami np.

  • domena – strona domowa firmy
  • domena/blog – blog firmowy
  • forum.domena – forum dla klientów.

Wszystkie domeny dodane do serwisu są równorzędne (wyjątek dla PHP) czyli wszystkie adresy działają we wszystkich domenach dodanych do serwisu. Innymi słowy jeżeli dodasz do serwisu domenę .pl, .com.pl i .com strona domowa, blog i forum z wcześniejszego przykładu będą pod nimi dostępne.

Kiedy dodać nowy serwis?

Wtedy, gdy chcesz dodać nową stronę, która ma być niezależna od innych stron czyli ma być pod swoją własną domeną.

Załóżmy, że jesteś freelancerem, robisz strony dla klientów i świadczysz im też usługi hostingowe. Dla jednego klienta zrobiłeś stronę jego hodowli kotów pod adresem mojewypasionekoty.pl, dla drugiego hodowli psów pod adresem mojewypasionepsy.pl. Dwie niezależne strony pod dwiema różnymi domenami – każda strona będzie w osobnym serwisie.

Inny przykład to środowisko developerskie i produkcyjne Twojej aplikacji. W jednym serwisie (na jednym koncie) masz środowisko w którym rozwijasz aplikację i testujesz zmiany, w drugim produkcyjną wersję strony.

Jeżeli serwisy uruchomisz na hosting współdzielonym, za każdy będzie pobierana opłata zgodna z cennikiem. Jeżeli uruchomisz je na VPSie w chmurze, opłata będzie pobierana za VPSa, niezależnie od liczby serwisów na nim.

Kiedy dodać nową aplikację?

Wtedy, gdy chcesz dodać nową stronę pod adresem .domena lub domena/.

Klient od kotów chciałby prowadzić blog i dzielić się wiedzą i ciekawostkami na temat kotów. Dla tego klienta w obrębie jego serwisu dodaj nową aplikację i umieść ją pod adresem blog.mojewypasionekoty.pl lub mojewypasionekoty.pl/blog.

Wszystkie aplikacje uruchamiane w obrębie serwisu współdzieloną zasoby i nie są dodatkowo opłacane. Opłata pobierana jest tylko za serwis.