pl  |  en

Testuj z nami MegiShared!

Kończymy powoli prace nad nowym, błyszczącym hostiginem współdzielonym i bardzo się cieszymy, że możemy się tym z Tobą podzielić. Zaczynamy betatesty!

Jak się do nich przyłączyć?

Wejdź na stronę https://beta.megiteam.pl/, założ konto i do dzieła!. Panel jest podobny do obecnego, ale nie jest to ten sam panel i musisz tam ponownie się zarejestrować. Nowa rejestracja jest uproszczona – poprosimy Cię o wybranie loginu, hasła, podanie maila i to tyle.

Nie wszystko co chcemy udostępnić wraz z komercyjnym startem jest już gotowe – brakuje m.in. obsługi PHP, poczty – pracujemy nad tym 🙂 Chcemy Wam jednak pokazać ogólny kształt, jaki będzie miała nowa platforma i zapytać o Wasze opinie. Obecną platformę stworzyliśmy 6 lat temu. W ciągu tych lat wiele zmieniło się w rozwiązaniach hostingowych. Tradycyjny hosting odchodzi powoli w zapomnienie, a popularność zyskują chmury w modelu IaaS i PaaS.

MegiShared – nowoczesny hosting współdzielony

Nasza nowa oferta to inspirowane chmurami, świeże spojrzenie na hosting współdzielony. Rozstajemy się z ideą konta jako usługi, którą się zamawia, aktywuje, na której uruchamiane są strony. Podstawą jest serwis – stworzysz go szybko i prosto – jednym kliknięciem. Serwis jest zbiorem tematycznie powiązanych ze sobą aplikacji w różnych technologiach. Przykładem serwisu może być strona MegiTeam. Pod adresem www.megiteam.pl mamy CMSa w Django, pod www.megiteam.pl/blog aplikację bloga, na nowe.megiteam.pl stronę statyczną, a pod facebook.megiteam.pl aplikację na Facebooka. Serwisy możesz dodawać i usuwać samodzielnie – nie ma już odgórnej aktywacji konta, co maksymalnie skróci czas potrzebny na uruchomienie Twojej strony. 

Przy dodawaniu serwisu będziesz mógł wybrać jedną z opcji z naszej oferty różniące się dostępnym CPU, pamięcią i powierzchnią (na hostingu współdzielonym rezygnujemy z rozliczania za transfer). Za przydzielone zasoby co godzinę, z góry pobierzemy środki z konta zasilanego w formie prepaid. Samodzielne dodawanie i usuwanie serwisów oraz godzinowe rozliczanie pozwoli Ci na minimalizowanie kosztów hostingu. Elastyczność takiej formy rozliczania najlepiej widoczna będzie, gdy będziesz potrzebował szybko skorzystać z zasobów serwera np. żeby pokazać klientowi nowy projekt czy przetestować jakąś aplikację.

Serwis to jedna wspólna nazwa powiązanych ze sobą aplikacji w różnych technologiach. Aplikacje można dodawać pod domeną, subdomeną lub URLem – ta trzecia możliwość jest nowością o którą prosiliście. Wszystkie domeny dodane do serwisu są równorzędne czyli aplikacje będą widoczne pod każdą domeną.

Przy dodawaniu aplikacji z dostępnych opcji wybierzesz w jakim frameworku czy języku programowania jest Twoja strona. Dla Django, Ruby on Rails i Node.js przygotowaliśmy autoinstalator, który po stronie serwera przygotuje środowisko (rvma lub virtualenvs), założy repo gita i uruchomi za Ciebie szkielet aplikacji. Wszystko zgodnie z najlepszymi praktykami. Z naszych doświadczeń wynika, że samodzielne konfigurowanie środowiska to najbardziej problematyczna część uruchamiania aplikacji a my przecież chcemy ułatwiać Ci życie. Kierując się Twoimi sugestiami do autoinstalatora będziemy dodawać kolejne frameworki czy aplikacje, ale to nie jedyne rzeczy, które uruchomisz jednym kliknięciem. Dostaniesz od nas rozwiązania, bez których nowoczesne strony nie istnieją. Będziesz mógł korzystać z baz typu nosql, wyszukiwarek pełnotekstowych, systemów kolejkowania zadań i wielu innych fajnych rzeczy.

Oprócz nowych funkcjonalności widocznych w panelu, wiele zmienia się również po stronie serwera. Przede wszystkim system operacyjny – nowa platforma działa w oparciu o Ubuntu 12.04. Dzięki temu dostaniesz dostęp do nowych wersji oprogramowania. Każde konto działa w swojej przestrzeni, izolowane od innych kont. Dzięki temu możemy w większym stopniu ograniczyć negatywne konsekwencje współdzielenia serwera oraz zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo Twoim danym. Ma to jeszcze inną pozytywną konsekwencję, którą na pewno docenisz – pozwoli nam zaproponować Ci automatyczną migrację na VPSa i z powrotem.

Chcesz mieć wpływ na kształt nowej platformy? Dołącz do testów i podziel się z nami swoją opinią!

 • Nie mogę utworzyć serwera z Celery, nie mogę usunąć memcached, w cronie dałbym więcej możliwości ustawiania wywołania zadania

  • Guest

   Nie możesz utworzyć Celery czy się nie uruchamia? Jak to pierwsze to masz jakieś błędy? Memcached sprawdzałam i da się usunąć – masz jakiś błąd? Odnośnie crona to pomyślimy, ale raczej zawsze komuś czegoś będzie brakować. W pełni funkcjonalne jest ustawianie crona z shella, jeżeli interfejs w panelu jest zbyt uproszczony. Chcesz, żebyśmy dodali częstsze wywołania?

   BTW. Dodaliśmy widget sugestera w panelu, żeby łatwiej było zgłaszać propozycje lub błędy.

  • magdazarych

   Celery nie możesz utworzyć jeszcze w panelu czy się dodaje, ale się nie uruchamia? W panelu masz jakiś błąd? Memcached sprawdziłam i da się usunąć – pojawia Ci się jakiś błąd? Odnośnie crona to mamy dodać częstsze wywołania? Jeżeli uproszczony interfejs w panelu bedzie dla kogoś za bardzo uproszczony to jest też możliwość dodawania zadań z shella i tam cron jest w pełni funkcjonalny.

   BTW. Dodaliśmy widget sugestera w panelu, aby łatwiej było zgłaszać propozycje czy błędy.

   • No teraz jak sprawdzam dto celery i memcached usuwa się i dodaje poprawnie. Co do crona to ja bym dodał jeszcze jedną opcję gdzie można ręcznie wpisać godzinę i minuty oraz wybrać dzień. Ale to tylko mała sugestia 😛

    • magdazarych

     Dzienks 🙂

 • marcingil

  Hmm.. Założone konto, ale trzeba wszystkie dane podać później by aktywować zamawianie usług, tak?

  • megiteam

   Nie, zakładać można od razu (opcja „dodaj serwis”). Komunikat w danych klienta pochodzi z obecnego panelu i faktycznie trochę jest mylący. Dane nam będą potrzebne dopiero jak ktoś będzie chciał doładować konto prepaid, żebyśmy mogli wystawić fakturę (w komercyjnej wersji).

 • czytelnik

  Jak wygląda rozliczenie, jeżeli postawię 1 aplikację (Django), dodam celery + memcached – czy każda usługa rozliczana jest osobno, czy jest to jakoś liczone wspólnie?

  Chciałbym mieć w 1 miejscu podane jakieś prognozy konkretne.

  Jak cenowo wyjdzie to w porównaniu z obecną ofertą hostingu współdzielonego, czyli powiedzmy ~25PLN za pakiet S, który dla strony wizytówek wystarcza często aż w nadmiarze.

  Chodzi mi o to, czy mogę jakoś wyliczyć i sprawdzić ile będzie kosztowało miesięczne utrzymanie prostej strony z bazą PG, memcached, celery no i Django 🙂 Prostej, czyli jak pisałem – wizytówka, czasem więcej, ale wszystko w granicach obecnego pakietu S (aplikacje ~50MB RAM – w porywach)

  • magdazarych

   Rozliczanie jest per serwis czyli wszystko co zostanie stworzone w ramach jednego serwisu (wszystkie aplikacje, dodatkowe serwery typu memcached, celery czy rzeczy uruchamiane samodzielnie z shella) rozliczane są w ramach tych samych zasobów wynikających z pakietu wybranego do tego serwisu.

   Cennik będzie jak ruszymy komercyjnie 🙂

   • czytelnik

    Dzięki.
    W takim razie czekam na oficjalny cennik:)

 • fan

  Czym jest czas procesora – 2160 sek. w przypadku XS?

  • magdazarych

   Czas CPU z oferty to będzie liczba sekund CPU, którą konto (aplikacje uruchomione w ramach serwisu) będą mogły wykorzystać w rozliczeniu dobowym lub godzinowym. Po wykorzystaniu pakietu sekund dostęp do CPU zostanie ograniczony do pewnego poziomu. Obecne wartości są przykładowe, nie zliczamy tego jeszcze, dopóki nie będziemy mogli pokazać użytkownikom zebranych danych.

   • Kamil Olcyk

    Rozumiem typowe przeliczanie mam do użycia 2% CPU, jak liczone są te sekundy ? Kompletnie nie rozumiem tej miary

    • magdazarych

     Co to jest 2% CPU? To jest 2% z liczby tików czy sekund w jakimś okresie. Jeżeli rozliczanie jest z dokładnością do godziny to 2% będą to 72 sekundy czasu pojedynczego CPU, które procesor może poświęcić na obsługę procesów dane użytkownika. Jeżeli % CPU podawane jest w ujęciu dobowym to 2% to będzie 1728 sekund.

 • Andrzej Fricze

  Bardzo mi się podoba możliwość migracji na VPSa. Czy będzie możliwość przeniesienia dwóch kont z hostingu współdzielonego na jednego VPSa?

  • magdazarych

   Tak.

 • Sebastian Zarzycki

  Jaki los czeka obecne konta? Zostaną jakoś zmigrowane/zupgradowane na nową platformę, czy będą istnieć osobno?

  • magdazarych

   Będzie okres przejściowy w którym obecne konta będą działać równolegle z nową ofertą, a docelowo chcemy zmigrować wszystko na nową platformę. Będzie to raczej długotrwały proces, bo zmiany są duże, choćby w systemie operacyjnym.

 • aztech

  Przy dodawaniu serwisu, chyba wygodniej byłoby gdyby przy wyborze opcji parametry związane z daną opcją pojawiały się po prawej strony nazwy opcji zamiast w dymku

  • magdazarych

   Dzięki, zmienimy to 🙂

 • Tomasz Suchanek

  1. Czy podczas podejmowania decyzji o migracji na nowy hosting będą dostępne narzędzia pozwalające na szacunkowe obliczenie kosztów działania usług w nowym modelu, przykładowo w oparciu o dotychczasowe dane? Byłoby przykrą niespodzianką, gdyby po przejściu na nowy model otrzymać fakturę miesięczną na 1000 zł gdy np. dotychczas płaciło się 100 zł.

  2. Czy przewidujecie model w którym cena np. za czas obciążenia procesora będzie zależało od wyboru pakietu? Np. nieco drożej dla małych serwisów w pakiecie XS a nieco taniej dla dużych serwisów z dużym ruchem w pakiecie L?

  • magdazarych

   W nowej platformie zmienia się wiele rzeczy: inaczej limitowana i rozliczana jest pamięć, wprowadzamy rozliczanie za CPU itp. i czas testów jest dla nas m.in. czasem na sprawdzenie jak będzie wyglądało wykorzystanie zasobów na nowej platformie w porównaniu ze starą. Z tego powodu nie deklarujemy cennika, nie rozmawiamy o cenach czy konkretnym kształcie oferty, parametrach itp., bo to są rzeczy, które mogą się jeszcze zmienić. Generalnie chcemy więcej rzeczy mierzyć i pokazywać w statystykach, żeby móc w miarę jasno określić, co według nas nadaje się na hosting współdzielony a co nie. Z tego powodu nie chcę teraz deklarować, że wszystkie konta w tej samej cenie będą mogły być uruchomione na nowej platformie, ale na pewno mogę obiecać, że będzie okres w którym będzie można samodzielnie sprawdzić jak wyglądają płatności za dotychczasowe usługi. Myślę, że dla większości kont nie będzie nieprzyjemnej niespodzianki w płatnościach.

   • Dopingujący

    Mam nadzieję, że jednak coś z cenami pójdzie w dół, bo kilka opcji zachodnich jest bardzie tu atrakcyjna, poza tym Heroku otwiera bazę w Europie i jest teraz jeszcze ciekawiej. Ogólnie to zawsze klient mi mówi, że jesteście za drodzy.

    • Guest

     Od razu mogę powiedzieć, że cenami nie planujemy konkurować. Odnośnie Heroku to pomijając podstawową bezpłatną wersję, raczej ciężko powiedzieć, że są tani.

    • Guest

     Cenami nie planujemy konkurować 🙂

    • magdazarych

     Drastycznych zmian w cenniku na pewno nie będzie – nie planujemy z nikim konkurować cenami.

     • Dopingujący

      W sumie to się źle wyraziłem, chodziło mi o to, aby za pieniądze te same wiecej otrzymać. Te niecałe ~9$ za 60MB w pakiecie S, to niestety bardzo mało w porównaniu z konkurencją, za 10$ można już spokojnie coś lepszego znaleźć, a szkoda, żeby nasza kas trafiała w „obce” ręce 🙂 Jakby było 120MB to już jest coś, jakaś skromna aplikacja może działać i utrzymać się zanim zacznie zarabiać, a wtedy już można przenieść się spokojnie na wyżej płaty pakiet.

     • magdazarych

      W nowej ofercie limity pamięci pójdą w górę – obecna opcja z 60 MB będzie miała ~120 MB z tą samą mniej więcej ceną. Zmieni się jednocześnie sposób rozliczania pamięci, bo teraz robimy to inaczej niż reszta świata, a niestety świat nie chciał się dostosować 😀 przez co ciężko było porównać naszą ofertą z innymi. Mam nadzieję, że jeżeli nie dla wszystkich to przynajmniej dla większości będą to zmiany na plus.

      EDIT
      W tym komentarzu dopisałam więcej o zmianach w rozliczaniu pamięci
      https://www.megiteam.pl/blog/2013/04/20/testuj-z-nami-megishared/#comment-884360877

 • Piotr

  Do webmaila przydałaby się możliwość zmiany hasła przez usera – to jedyna funkcja przez którą jest dla mnie raczej nieużywalny. Wiem, mogę postawić swój – no ale właśnie chodzi o to, aby tego nie robić.

  Do tego jakaś integracja maila z jabberem. Zapisywanie rozmów, może funkcja zmiany hasła do jabbera z webmaila.

  Własne logo w roundcube.

  Dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Rozpędzam się 🙂 Ta funkcja kosztuje, wiem. Ale jakby się dało jakoś skroić przystępne koszty…

  • magdazarych

   Nową pocztę też robimy i zmiana hasła na pewno będzie w webmailu. W ogóle wiele z zarządzania przeniesiemy do webmaila. Nad resztą pomyślimy 🙂

 • Dawid Wygoda

  Nie działa opcja usuń serwis.

 • Dawid Wygoda

  Czy dodając nowy serwis będzie można określić IP na jakim będzie pracował?

  • magdazarych

   Planujemy zrobić z czasem wybór lokalizacji czyli jeden serwis w ATMANie, drugi np. w Nephaxie i z tego będą wynikać różne adresy IP. Nie planowaliśmy wyboru IP w obrębie tego samego serwera, ale przemyślimy to.

 • Marcin

  Jakie bazy NoSQL będą dostępne? Czy będzie choć jedna do grafów? Jak się nazywa aplikacja bloga z której korzystacie 🙂 ?

  • magdazarych

   MongoDB i Redis. Do grafów to czym warto się zainteresować? Przez panel będzie można też uruchamiać samodzielnie instalowane dodatkowe serwery (gdybyśmy sami ich nie wspierali)

   „Blogasek” jest na Zinnii (https://django-blog-zinnia.com/)

   • Marcin

    Dzięki za zamiary na Zinnie 🙂 Jeśli chodzi o bazy grafowe to myślałem o Neo4j tylko nie wiem czy Wam to pasuje bo to całą wirtualną maszynę Javy trzeba stawiać. Neo4j ma dobre wsparcie, można się do niej podłączyć z Javy, PHP, Pythona i praktycznie wszystkiego. Nawet jest wtyczka do Django.

    • a co myślisz o https://www.arangodb.org/ ?

     • Marcin

      Nie wiem nie używałem tego. Nie ufam nigdy dokumentacji aż sam nie sprawdzę w praktyce jak to działa. Natomiast Neo4j mam przetestowane w bardzo wymagającym projekcie i działał wspaniale.

     • Dzięki, mam podobne nastawienie 🙂

 • grisha

  Shared z Node.js przydałby się jakiś Midnight Commander domyślnie zainstalowany. W nowym panelu nie udało mi się zmienić hasła dla użytkownika ssh.

  • magdazarych

   MC doinstalowaliśmy.

 • nigdzie w panelu nie widzę MongoDB i Redis. jak odległy jest start tych usług?

  • magdazarych

   Jak będziemy ruszać komercyjnie to na 99% będą. Mam nadzieję, że będzie to w ciągu 1-1,5 miesiąca.

 • Andrzej Fricze

  Hm… Mam jedno Django na Gunicornie ledwie postawione i wykorzystuje 5,46 MB pamięci. Ledwo postawione Django na nowym serwerze testowym zaczyna od 26 MB.

  Jest tu jakiś dowcip którego nie rozumiem?

  Podbijam także problem: nie da się zmieniać hasła do ssh.

  • magdazarych

   Odnośnie pamięci to w którymś komentarzu wspomniałam, że zmienia się sposób jej rozliczenia – dostosowujemy się do reszty świata. Do tej pory liczyliśmy jedynie PSS własnymi metodami, co budziło nieporozumienia m.in. przy porównywaniu z innymi ofertami. Nasze 60 MB to byłoby 3-4 razy tyle, jeżeli chcieć to samo uruchomić np. na typowym VPSie.

   Na nowej platformie do zajętej pamięci wliczamy również m.in. page cache czyli pamięć zajętą przez pliki wczytane z dysku na potrzeby aplikacji (nie chodzi o pliki statyczne wyserwowane przez serwer WWW, bo te nadal nie są liczone). To już ma więcej wspólnego z typowymi VPSami, choć nadal to, co my zliczamy to mniej niż pamięć potrzebna na VPSie. Dodatkowo nowy system jest 64bitowy zamiast 32 – to też zmienia wykorzystanie pamięci.

   Opcje, które można wybrać w panelu mają przesunięte limity pamięci np. dla nowej opcji S jest 120 MB a nie 60 MB, jak w starej ofercie. Parametry w opcjach są przykładowe, ale będą uwzględniały zmieniony sposób rozliczania. Czas testów jest dla nas m.in. czasem na sprawdzenie, jak będzie wyglądało zużycie pamięci w praktyce. Będziemy jeszcze szerzej pisać o tym co się zmienia między platformami.

   Błąd ze zmianą hasła poprawimy.

 • W panelu nadal występuje problem z usuwaniem aplikacji – nie pokazuje się okienko z potwierdzeniem usunięcia aplikacji.

 • aztech

  Czy i kiedy w wersji testowej pojawi się JAVA? W ramach testów chciałem uruchomić aplikację, która wykorzystuje narzędzia Javowe (Elasticsearch oraz LanguageTool). Skończyło się to komunikatem: „exec: java: not found”

  • magdazarych

   To sobie wyjaśniliśmy mailowo, ale dla innych napiszę, że Java jest już na beta.megiteam.pl, przy czym polecam uruchamiać na którejś z wyższych opcji.

 • Mateusz

  Kiedy planujecie start nowej platformy?

  • magdazarych

   Daty jeszcze nie mamy, ale właśnie przygotowujemy się do aktualizacji produkcyjnego panelu administracyjnego tak, żeby połączyć MT 1.0 z MT 2.0. Póki co produkcyjny panel będzie wpięty do testowej platformy, aby obecni klienci mogli łatwiej przetestować. Myślę, że do końca lipca ruszymy. VPSy w chmurze na nowej platformie już mamy, ale to na razie na indywidualne zamówienie.

 • gevent_enthusiast

  czy planujecie udostępnić gevent? `pip install gevent` daje błąd kompilacji 🙁

  • magdazarych

   Na beta.megiteam.pl instalujesz czy na starej platformie? Na nowej nie ma jeszcze proxy więc nie wystawisz sobie apki uruchomionej na gevencie. Co chcesz na tym uruchomić? Django czy coś innego? Django nie planujemy uruchamiać przez panel inaczej niż na gunicornie (przynajmniej na tę chwilę), ale proxy na pewno dodamy i wtedy przez nie będzie można wystawić wszystko, czego jawnie nie wspieramy. To jednak TODO na przyszłość (najbliższą, bo na starej platformie proxy jest)