pl  |  en

Co nowego w MegiTeam – hosting współdzielony i VPS

W tym tygodniu wdrożyliśmy zmiany, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim czasie. Zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy!

Co jeszcze możemy dla Was zrobić? Jeżeli czegoś Wam brakuje, chcielibycie coś poprawić, coś możemy zrobić lepiej pamiętajcie o formularzu sugestii w panelu. Przeanalizujemy każde zgłoszenie i damy znać co uda nam się wdrożyć.

logowanie-do-panelu

 • [MT 2.0] Możliwość dopięcia do konta klienta konta na Twitterze, Githubie i Facebooku i logowanie się przez te konta do naszego panelu. Aby powiązać swoje konto u nas z wymienionymi serwisami wejdź w zakładkę klient->powiązania konta.
 • [MT 2.0] Możliwość podania klucza ssh na etapie rejestracji – będzie wgrywany na każdy zakładany serwis.

 

 • [MT 2.0] Automatyczna zmiana dużych liter na małe w nazwie dodawanego serwisu.
 • [MT 2.0] Moduły NodeJS są domyślnie instalowane do $HOME/.npm (ustawienie NPM_CONFIG_PREFIX=$HOME/.npm) a zainstalowane binarki są na domyślnej ścieżce przeszukiwania.
 • [MT 2.0] Dla aplikacji typu „strona statyczna” pojawiła się możliwość rozdzielenia domen na różne katalogi w ramach jednego serwisu.  Do tej pory taka konfiguracja była dostępna dla aplikacji PHP. Jeżeli chcesz mieć statyczne strony pod adresami a.pl, b.pl, c.pl załóż aplikację pod domeną serwisu (np. mójserwis.megiteam.pl) a później w szczegółach tej aplikacji wskaż rne katalogi dla swoich domen.

strona-statyczna

 • [MT 2.0] Typ bazy na liście baz.
 • [MT 2.0] Opcja „shared S” jako domyślna przy dodawaniu serwisu.
 • [MT 2.0] Link do strony WWW po dodaniu aplikacji w informacjach o aplikacji.
 • [MT 2.0] Poprawienie wyświetlania statystyk transferu dla VPSów.
 • [MT 2.0] Udostępnianie serwisów innym użytkownikom. W formularzu trzeba podać login klienta (login do panelu).

 • [MT 2.0] Dla nowych aplikacji Ruby on Rails dodanie ustawiania gemsetu po przejściu do katalogu aplikacji.
 • [MT 2.0] Możliwość ustawienia własnego środowiska dla aplikacji Rails. Do tej pory można było wybrać produkcyjne lub developerskie. (Sugestia klienta – dziękujemy!)
 • [MT 2.0] Włączenie opcji „smallfiles” w konfiguracji MongoDB, by nie alokowało na start dużej powierzchni dysku.
 • [MT 2.0] Możliwość ustawienia automatycznego generowania faktury proforma na kolejne doładowanie konta prepaid.

Nad czym pracujemy

 • [MT 1.0 2.0] Powiadomienie smsem o mijającym terminie płatności za fakturę oraz niskim stanie środków na koncie prepaid.
 • [MT 2.0] Zatrzymywanie serwisów. (Sugestie klientów – dziękujemy!)
 • [MT 2.0] Samodzielna zmiana opcji dla VPSów.
 • [MT 2.0] Wsparcie dla Sinatry.
 • [MT 2.0] Opcjonalne usuwanie katalogu aplikacji z serwera przy usuwaniu aplikacji – obecnie panel nie usuwa danych z konta.
 • [MT 2.0] Wersje językowe.
 • [MT 2.0] Wykresy dla całego VPSa, nie tylko poszczególnych serwisów.
 • Grzegorz Głąb

  Zmiany ciekawe i bardzo przydatne.

  Kilka propozycji do rozważenia:

  1. możliwość ustawienia URI dla proxy i dla aplikacji

  2. możliwość rozdzielenia w DNS-ach serwerów docelowych wg portów (jedna domena np. domena.megiteam.pl, dla której port 80 wskazuje na serwer a, a port 443 na serwer b)

  3. CORS proxy/filter konfigurowane z poziomu panelu administracyjnego

  4. proxy do websockets (nie sprawdzałem jeszcze, czy wasz nginx przepuszcza ale były z tym protokołem problemy na starszych wersjach)

  5. może jakaś gotowa konfiguracja / aplikacja do obsługi/tworzenia aplikacji wspierających websockets (np. https://socket.io w node.js, albo tornado.websockets: https://www.tornadoweb.org/en/stable/websocket.html)

  • magdazarych

   Ad. 1 chodzi o możliwość tworzenia aplikacji pod adresem np. /blog? Na MT 2.0 to jest możliwe 🙂
   Ad. 2 Teoretycznie da się coś takiego zrobić przez rekordy SRV, ale czy coś oprócz jabbera z tego korzysta? Rekordy SRV w DNSach obsługujemy więc i teraz taka konfiguracja powinna się udać.
   Ad. 3 Muszę poczytać co to 🙂

   Ad. 4 i 5 na MT 2.0 wsparcie dla websocketów jest domyślnie, chociaż nie wiem czy nie tylko dla aplikacji typu nodejs, czy konfiguracja dla proxy dodawanego jako „proxy” też to wspiera.

   • magdazarych

    > Ad. 3 Muszę poczytać co to 🙂

    BTW. Za to lubię naszych klientów 🙂

    • Grzegorz Głąb

     Ad. 1. coś w stylu:

     jakastamdomena.megiteam.pl/blog – wskazuje na aplikację1 (np. wordpress)
     jakastamdomena.megiteam.pl/media – serwuje pliki statyczne
     jakastamdomena.megiteam.pl/api – np. aplikacja w node.js

     jeżeli już jest to super i cofam propozycję 😉

     ja ciągle na MT 1.0 bazuję z lenistwa – pora chyba w końcu zmigrować do MT 2.0. Chociaż nie do końca mam jeszcze pomysł jak to najszybciej i najlepiej zrobić 😉

     Ad. 2. czy coś takiego da się ustawić dla SRV w panelu:

     _service._protocolName IN SRV priority weight portNO subdns.domain.com

     https://scratching.psybermonkey.net/2009/03/dns-how-to-add-create-edit-and-verify.html

     nie wiem czy dobrze kombinuję (nie znam się za dobrze na DNS-ach – ot prosty programista) ale w panelu brakowało mi pola: „port” dla SRV a w ostatnim polu: „Zawartość” jest drugi raz wymagany „priorytet” (w hint podany jest wymagany format dla tego pola – przykładowy screen w załączniku) – prośba ewentualnie o korektę / naprostowanie mojego toku myślenia – to od razu będziemy mieli kolejny artykuł do pomocy dla użytkowników 😉

     Ad. 3. coś na wzór białej listy (kto może czytać zasoby REST):

     tutaj rysunek poglądowy:
     https://software.dzhuvinov.com/cors-filter.html

     a tutaj przykładowy wygląd request i response:
     https://software.dzhuvinov.com/cors-filter-tips.html

     a tutaj teoria:
     https://www.w3.org/TR/cors/
     https://enable-cors.org/server.html

     oczywiście da się to zrobić/zakodować samemu – ot tak rzucam temat, może będzie warty rozważenia i znajdą się chętni klienci na coś takiego

     Ad. 4 i 5. jeżeli jest nowszy nginx na froncie (> 1.3) dla MT 2.0 to powinno być ok 😉

     https://nginx.com/news/nginx-websockets/

     w wolnej chwili sprawdzę i dam znać na MT 2.0 😉

     i jeszcze jedna być może przydatna opcja:

     Ad. 6.
     dodanie przycisku „rezygnuję z usługi” przy proforma (np. gdy nie chcemy przedłużać domeny na następny rok, żeby Pani Edytka nie musiała dzwonić i się upewniać ;-D)

     Pozdrawiam!

 • Tomasz Grzesik

  Moim zdaniem część funkcji jest zbędna np. logowanie za pośrednictwem stron trzecich. Bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby logowanie kodami jednorazowymi sms (nie żart), albo zwykłe logowanie z prośbą o podanie znaków o losowym numerze.

  Głównie korzystam z Django, zbyt wiele zmian tutaj nie widzę, nie ważne. Potrafię skonfigurować środowisko, ważne żeby była taka możliwość.

  „Co jeszcze możemy dla Was zrobić?”

  Cennik jest prawie identyczny jak sprzed 4 lat – wszystko jednak biegnie do przodu, polecam https://web.archive.org do sprawdzenia zmiany parametrów u konkurencji.

  Pomoc do Megiteam 2.0 jest niepełna, a szkoda że nie ma też podręcznika migracji z 1 do 2, bo niestety bez maili do adminów się nie obejdzie. Dziwne, że nie zainwestowaliście w to. Potrzeba ciągłego kontaktu poprzez maile źle świadczy o waszej dalszej chęci rozwoju hostingu.

  Tyle krytyki – robię to bo chcę jakoś pomóc.

  • magdazarych

   Myślę, że ze zmianami to już tak jest, że dla kogoś będą przydatne, dla kogoś zbędne i nie skorzysta. Z logowania przez serwisy społecznościowe korzysta aktualnie kilkadziesiąt osób i my się cieszymy, że komuś się przydało. Autoryzację przez smsa przemyślmy.

   Odnośnie zmian związanych z Django to na nowej platformie jest sporo, chyba, że chodziło o zmiany w tej aktualizacji, ale to tylko jedno z wielu wdrożeń. Cały czas mamy coś w TODO a kolejne changelogi będziemy publikować regularnie. Część zmian dotyczy wszystkich, nie są związane z konkretnym frameworkiem. Co dla Django moglibyśmy zrobić? Wszystkie sugestie rozważamy, część trafia do „rzeczy do zrobienia”

   Cennik – jest zupełnie nowa oferta VPSów (inne parametry), na hostingu współdzielonym zrezygnowaliśmy z rozliczania transferu, są inne wielkości pamięci, godzinowe rozliczanie – jakiś ruch tutaj był. Zmianę których konkretnie parametrów przemyśleć?

   Odnośnie porównania z konkurencję to o które firmy chodzi? Bo jeżeli o Nazwy czy inne Home’y to trzeba sobie zadać pytanie dlaczego te firmy nie są zainteresowane hostingiem aplikacji w innych językach niż PHP. Django ale przede wszystkim Railsy potrzebują duuuuużo więcej pamięci niż aplikacje PHP więc koszty utrzymania też są większe. Ceny hostingu Django/Rails/innych „wynalazków” nie będą porównywalne z hostingiem PHP. Inna sprawa, że konkurowanie z kimkolwiek ceną nie jest naszym celem.

   Zgadzam się, że w pomocy do nowej platformy jeszcze nie ma wielu rzeczy. Będziemy ją sukcesywnie uzupełniać na podstawie zgłoszeń klientów. Sama migracja sprowadza się do skonfigurowania wszystkiego od nowa więc opis brzmiałby „dodaj serwis, wgraj kod aplikacji, dodaj domenę” – to oczywiste i mało przydatne. Pytania od klientów pokazują nam co jest niejasne i czego brakuje – na tej podstawie wprowadzamy zmiany (dodaliśmy kilka rozwiązań, które były na MT 1.0, zrobiliśmy i czeka na wdrożenie samouczek itp.). Często pytania są specyficzne dla danej aplikacji (klienci mają szerokie możliwości konfiguracji, więc unikalne problemy). Te, które mogą dotyczyć szerszego grona zbieramy i powstaną z tego wpisy w dokumentacji.

   O chęci dalszego rozwoju mam nadzieję, że dobrze świadczą opisane aktualizacje i rzeczy nad którymi pracujemy 😉

   • Tomasz Grzesik

    Dziękuję za wypowiedź. Nie chciałbym za bardzo rozwijać tematu, gdyż nic to nie da – trzeba po prostu usiąść, przemyśleć i zakodować co trzeba.
    Zgadza się, zmiany dla jednych są bardziej istotne, dla drugich nic nie zmieniają, a innym mogą również przeszkadzać.
    Lista zmian jest długa, widać, że reagujecie. Jednak nie rozwiązują one moich problemów poruszanych mailowo (dziwne statystyki pamięci i zużycia transferu na współdzielonym, zbyt mała przestrzeń dyskowa w stosunku do ceny).

    Mam na myśli konkurencję, na której da radę uruchomić Django np. linux.com (współdzielone i VPSy), czy e24cloud (chmura). Z pewnością nie tylko ceną można konkurować, jestem zadowolony z Waszej pomocy poprzez email, a nawet telefon. Tam jednak też jest support, może trwa to dłużej, może niezbyt douczeni, ale można sobie poradzić.

    Jednak brak spisu zmian jakie muszą dokonać przechodzący z Megiteam 1 na Megiteam 2 (chociażby w settings, gdzie dużo się zmieniło) nie wyraża profesjonalizmu.
    Odkrywanie zmian nie może to być na drodze prób i błędów – może się zdawać, że wszystko działa, ale jednak w istocie nie. Dlatego hosting dla serwisów nie chcących takich niespodzianek lista niekompatybilności wstecznej jest potrzebna. Przykładem może być mój problem z niedocierającymi emailami do użytkowników. Zmiana jaka się pojawiła tu to: EMAIL_HOST = smtp.megiteam.pl

    • magdazarych

     Po kolei:
     – właśnie pracujemy nad nowy komponentem do wykresów oraz możliwością sprawdzania zajętej pamięci z poziomu shella.

     – o co dokładnie chodzi z „dziwnymi statystykami zużycia transferu”? Na hostingu współdzielonym transfer nie jest limitowany, natomiast jest pokazywany w celach orientacyjnych. Pokazywana wartość nie zgadza się z rzeczywistym wykorzystaniem?

     – przemyślimy czy możemy zwiększyć powierzchnię w ramach obecnych cen

     – pomiędzy „da radę uruchomić Django” a „dedykowany Django” jest duża przepaść 🙂 E24cloud i VPSy od Linuxpl to są root serwery czyli usługi w których klienci sami wszystko konfigurują i administrują maszyną. Takie usługi siłą rzeczy są tańsze niż te, które oferują gotowe skonfigurowane środowisko, administrację i support. Albo klient poświęca swój czas na konfigurowanie serwera albo kupuje czas i wiedzę od kogoś. Nasze usługi można porównać z Heroku, ShellyCloud czy innymi PaaSami, ale z kimkolwiek by ich nie porównywać naszym priorytetem nie jest najniższa cena w danej kategorii 🙂
     BTW. W Home też ponoć da się uruchomić Django jako CGI – można się zmęczyć czytając sam opis 🙂

     – odnośnie dokumentacji to wiemy, że brakuje w niej informacji, będziemy ją sukcesywnie uzupełniać.

     • Tomasz Grzesik

      Dziękuję za przemyślenia i odpowiedzi.

      – w starej usłudze transfer był na poziomie kilku GB dziennie (prawidłowo), a w nowej ostatnie 30 dni = 0.6 GB. Zatem bardzo dziwnie.

      – tutaj niestety nie mogę się zgodzić. Django w ostatnich latach bardzo zyskało na popularności, pojawiło się mnóstwo tutoriali skonfigurowania VPSa od zera, nawet w języku polskim. Z linuxpl.com dawno nie korzystałem, ale uruchomienie tam aplikacji Django wygląda całkiem przyjemnie: https://support.linuxpl.com/Knowledgebase/Article/View/136/0/uruchomienie-django-przez-uwsgi

      e24cloud.pl ma wśród gotowych rozwiązań e24webdev:
      https://www.e24cloud.com/pl/Produkty/Gotowe-rozwiazania/e24webdev
      Przy pomocy skryptu shellowego można stworzyć szkielet aplikacji Django, Pyramid i innych, dzięki czemu od razu można wyświetlić efekt w przeglądarce.
      Fakt, że specami od Django nie są – były problemy z plikami statycznymi do panelu admina, ale po zgłoszeniu poprawki w skrypcie teraz chyba jest już ok.