pl  |  en

Konkurs – zgłoszenia – urstyle

Witajcie ! 😉 w ramach konkursu organizowanego przez MegiTeam, przedstawię Wam opis (powstającej jeszcze) platformy wymiany ubrań, łączącej ze sobą funkcjonalności portalu społecznościowego. Zgłoszenie konkursowe dotyczy strony urStyle.pl, jako że nie jesteście główną grupą docelową użytkowników, a sam projekt jest w trakcie realizacji… dostosuje się głównie do powiedzenia „pokaż kotku co masz w środku”

Diabeł tkwi w szczegółach

Przed przystąpieniem do realizacji projektu, poświęciłem około miesiąc czasu na analizę podobnie funkcjonujących portali. Zapoznałem się z opiniami wielu użytkowniczek (portal kierowany jest głównie do płci pięknej), następnie stworzyłem listę użytecznych funkcjonalności, których to brakuje u mojej przyszłej konkurencji. Tak oto powstały fundamenty mojego projektu, przyszedł czas na jego realizację..

Python w trawie piszczy

Nie wyobrażałem sobie stawiania (w założeniu tak zaawansowanego i otwartego na ciągłe udoskonalenia) portalu społecznościowego na zwykłym PHP lub modyfikowanym CMS’ie.. szukałem czegoś co da mi większą swobodę działania i pozwoli samemu zrealizować taki projekt w stosunkowo krótkim czasie. Zainteresowałem się framework’ami, niestety nie miałem z żadnym wcześniej doświadczenia, a więc wyselekcjonowałem kilka moim zdaniem najcenniejszych i przystąpiłem do testów. Ostatecznie „urzekł mnie „ pajtonowy Django ! Zanim jednak zatopiłem się w nim po uszy, zainwestowałem w książkę do Pythona – jakieś podstawy wypada mieć, prawda?

Do rzeczy!

Jak już znudzeni, zapewne doczytaliście, urStyle.pl opiera się na Django (1.3), zatem co wchodzi w jego skład?

 • djangobb
 • haystack
 • south
 • taggit
 • whoosh

Staram się minimalizować ilość zewnętrznych aplikacji, ale jak wiadomo nie ma sensu wymyślać koła na nowo. Skoro portal powstaje w Django, to i forum musi być z nim komaptybilne, a więc wybrałem DjangoBB, niestety to „koło” jest nieco szczerbate, a więc czeka mnie jeszcze wprowadzenie wielu modyfikacji do tej aplikacji. Porzuciłem tradycyjnie używanego mamuta MySql, zastępując go PostgreSQL, z czego jestem bardzo zadowolony. Jako że tworzę ten projekt od początku do końca, przypada mi dodatkowo zaszczyt bawienia się frontend’em. Strona została oparta o siatki 960 Grid System, a efekty specjalne zostaną wprowadzone przy użyciu biblioteki jQuery .
Zabawa różnymi językami programistycznymi, zostanie uwieńczona ActionScript’em, wykorzystanym do stworzenia Flash’owego czata

Cztery filary

Pomijając na tą chwilę wiele innowacyjnych w stosunku do konkurencji funkcjonalności, oto zupełne podstawy:

 • weryfikacja danych osobowych użytkowników (również niepełnoletnich)
 • możliwość przeprowadzania transakcji typu „kup teraz”, w przyszłości „licytuj”
 • możliwość prezentowania swoich stylizacji, jak i zwykłych ubrań
 • dynamiczne branie udziału w życiu społeczności, możliwość personalizowania swojego profilu

Kończ wać pan, wstydu oszczędź!

Do połowy lipca, strona tak naprawdę nic ciekawego z zewnątrz Wam nie pokaże, a więc nie ma nawet po co tam wchodzić. Pod koniec lipca, strona będzie w pełni gotowa do użytku, na dobry start wraz z machiną marketingową ruszy konkurs – do wygrania IPod Nano 6gen. W zakończeniu również warto wspomnieć, iż trafić w gust kobiet z layout’em strony… to mission impossible !
Nad całym projektem czuwa z pejczem moja dziewczyna i nadzoruje czy portal spełnia „kobiece wymagania”, tak więc korzystając z okazji, pozdrowienia dla Oliwii za cenne uwagi!
Dziękuję również Wam za poświęcenie swojego czasu na czytanie tego bełkotu

Pozdrawiam,
Damian Gądziak

 • Bd

  nudaaaaa