pl  |  en

Konkurs – zgłoszenia – synergyonline

Witam społeczność MegiTeam!

Nazywam się Tomasz Grzesik. Jestem studentem informatyki na Politechnice Poznańskiej. Z usług firmy Megiteam korzystam prawie od roku. Przyczyną tego jest autorski serwis – Synergyonline.org, którego powstanie i rozwój postaram się teraz opisać. Życzę miłej lektury!

Jak to się zaczęło?

Podczas ubiegłorocznych wakacji często potrzebowałem drobnej pomocy od dużej liczby osób. Głównie były to czynności związane z pozycjonowaniem, uzyskiwaniem opinii na wybrany temat, prośbą o udział w ważnym wydarzeniu, skomentowaniem loga, artykułu… Jedynym darmowym sposobem na uzyskanie pomocy było zamieszczanie próśb na forach oraz informowanie znajomych w sieciach społecznościowych. Przekonałem się jednak, że nie jest to takie proste – czynność ta wymaga dużego nakładu pracy, a odzew był mizerny. Zwiększenie liczby znajomych na Facebooku na niewiele się zda – liczy się jakość. Nie zdziwię się, jeśli po wysłaniu drobnej prośby do tysięcy znajomych w dowolnym portalu społecznościowym, uzyskamy odpowiedź zaledwie od kilku. Jak zatem przekonać drugiego człowieka do działania oraz obustronnej korzyści? Wiedziałem, że potrzebna jest do tego specjalna platforma internetowa, na której osoby pomagające będą nagradzane. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego portalu, dlatego postanowiłem stworzyć własny serwis internetowy skupiający społeczność „pomagaczy”. Jednak podczas tworzenia platformy, natknąłem się na anglojęzyczny serwis microworkers.com, w którym ludzie mogą prosić innych o wykonanie drobnych czynności (np. polubienie fanpage’a), ale muszą zapłacić za każdą realizację. Oczywiście mnie to nie satysfakcjonowało – potrzebowałem serwisu, w którym ludzie będą wzajemnie sobie pomagać (bez prawdziwej zapłaty), budować długotrwałe relacje i współpracować nad czymś więcej niż wymianą kliknięć. Wiedzę i umiejętności potrzebne do stworzenia serwisu internetowego zdobyłem podczas realizacji innego pomysłu – wyszukiwarki tworzonej przez społeczność. Mimo, że został on ukończony i przetłumaczony na kilka języków, nie jest on dostępny w sieci. Przyczyna jest bardzo prosta – zdałem sobie sprawę, że sukces wyszukiwarki będzie możliwy wyłącznie dzięki wsparciu i pomocy innych osób. Tak więc, przerwałem prace nad tym projektem i zacząłem tworzyć platformę współpracy przez internet.

Realizacja Synergyonline.org

Ogólny pomysł już miałem – projekt platformy, w której użytkownicy najbardziej pomocni otrzymują najwięcej. Przelałem go na papier, zdefiniowałem nowe funkcjonalności, wybrałem nazwę serwisu(domeny), dobrałem kolorystykę, zaprojektowałem interfejs użytkownika i zabrałem się do implementacji serwisu. Tak powstało Synergyonline.org. Całość prac zajęła około miesiąc, jednak po udostępnieniu serwisu w sieci, ciągle jest rozwijany według uznania użytkowników.

Budowa społeczności

Pierwszymi zarejestrowanymi użytkownikami serwisu była rodzina i znajomi. Potrzebowałem większej społeczności, dlatego informowałem o istnieniu platformy na forach tematycznych, twiterze, goldenline.pl, profeo.pl, wykop.pl itp. Z czasem o Synergyonline.org napisano m.in. w Dzienniku Internautów, Webhosting.pl, Webinside.pl i innych serwisach informacyjnych. Aktualnie nasza społeczność liczy ponad 1500 użytkowników.

Funkcjonalności serwisu

Codzięnie ludzie pomagają sobie w wykonywaniu prostych, lecz ważnych dla nich czynności np. ocenienie strony/bloga/forum, wiersza, poproszenie o przeznaczenie 1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego, polubienie fanpage’a, poproszenie o zarejestrowanie się w serwisie, dodanie zdjęcia, komentarza… Dlaczego użytkownicy Synergyonline.org tak chętnie sobie pomagają? Co wyróżnia naszą platformę od zwykłego forum? Dzieję się to za sprawą systemu punktów i licytacji. Za każde poprawnie wykonane zadanie użytkownik otrzymuje punkty. Codzięnnie odbywają się licytacje, w której użytkownik oferujący największą liczbę punktów będzie miał możliwość zwrócenia się o pomoc do pozostałych użytkowników. Dodatkowe funkcje platformy to możliwość komentowania działań użytkowników, otrzymywania powiadomień email,  prowadzenia dyskusji na forum, wysyłania wiadomości prywatnych, profil, rangi oraz statystyki użytkownika.

Co w środku?

Serwis Synergyonline.org został stworzony przy pomocy webowego frameworka Django opartego na języku Python. Django zapenia szybką i przejrzystą implementację projektu, łatwość modyfikacji, optymalizacji oraz testowania serwisu. Przy tworzeniu platformy Synergyonline.org skorzystałem z gotowych aplikacji z otwartym źródłem, które znacznie przyśpieszyły stworzenie projektu:

 • Django-registration – system rejestracji użytkowników,
 • Django-messages – system prywatnych wiadomości,
 • Django-threadedcomments – komentarze do opisów zadań,
 • DjangoBB – forum (wprowadziłem wiele modyfikacji).

Gdzie hostować?

Zagraniczne firmy hostingowe mogą nas skuśić tańszymi abonamentami oraz większą różnorodnością oferowanych usług. Jednak jest wiele wad wynikających z hostowania serwisu internetowego na zagranicznym serwerze:
– wolniejsze ładowanie strony, może mieć wpływ na pozycjonowanie,
– większe koszty przelewu, opłaty po niekorzystnych kursach dolara i euro.
Dlatego zdecydowałem się wesprzeć polski rynek i wybrałem firmę MegiTeam.
Serwis hostuję od samego początku (blisko rok) i nigdy nie było żadnych problemów. Do plusów należy zaliczyć intuicyjny panel użytkownika, gwarantowana pomoc po wysłaniu zapytania, prostota dokonywania płatności, możliwość rozszerzenia parametrów konta.

Co dalej?

Zamierzam kontynuować rozwój serwisu Synergyonline.org oraz realizować inne warte uwagi pomysły. Podczas zbliżających się wakacji zbuduję 3-osobowy zespół (ja, frontdeveloper oraz marketingowiec) i wspólnie zrobimy coś wspaniałego, co będzie hostowane na serwerach firmy MegiTeam. Trzymajcie kciuki!

 • Bardzo fajny projekt, spotkałem się z nim już dość dawno. No i pozdrawiam kolegę z PP 😉

  • Tomek

   Pozdrawiam Damianie 😉
   Cieszę się, że miałeś okazję słyszeć wcześniej o Synergyonline.org
   Prawdziwa promocja tego serwisu się jeszcze nie zaczęła, ale jest w przygotowaniu.

 • yarp

  Bardzo fajny pomysl, sympatyczna technologia no i fajnie sie czyta opis.gratulacje