pl  |  en

Monitoring aplikacj za darmo – Case Study Appenlight.com

Jeszcze przez kilka dni (do 15 stycznia 2014) możecie za darmo założyć ważne 3 miesiące konto w serwisie appenlight.com. Wart 297$ pakiet oznacza profesjonalny monitoring aplikacji. Jak w praktyce działa narzędzie, o którym pisaliśmy w grudniu? Dowiecie się z naszego case study.

appenlight-logo

Znacie Points2Shop.com? To jeden z największych na świecie portali pomagających wprowadzać programy lojalnościowe. W bazie serwisu jest 6 milionów aktywnych użytkowników zamieszkujących ponad 200 krajów. Partnerzy i reklamodawcy P2S zyskują możliwość badań rynku oraz szeroko pojętych działań crowdsourcingowych. Serwis korzysta z appenlight.com.

W ciągu ostatnich lat baza użytkowników portalu Point2Shop.com odnotowywała wzrost o 1.5 miliona kont rocznie. Taki sukces oznacza lepsze dochody, ale też kilka sporych dylematów. Konieczność zwiększenia nakładów na utrzymanie serwerów to tylko początek. Coraz częściej pojawiają się poważne problemy w szybko rozwijającej się warstwie aplikacyjnej.

Zespół programistów P2S potrzebował narzędzi które pomogą szybko i sprawnie rozwijać ogromny projekt napisany w Pythonie. Chcieli na bieżąco diagnozować problemy które napotykali użytkownicy. Głównie dlatego, że sporo komponentów P2S zależnych jest od zewnętrznych API dostarczanych przez partnerów – nie ma możliwości by testować ich działanie inaczej niż w systemie produkcyjnym.

W przypadku P2S spowolnienie portalu i błędy wywoływane były zarówno przez usługi wewnętrzne jak i zewnętrzne – między innymi wyszukiwanie pełnotekstowe, ochronę przed oszustwem, bazy danych, wyszukiwanie adresów i skomplikowane zapytania.

Kliknij obraz by go powiększyć

Wgląd w działanie systemów P2S miały dać testy z użyciem różnego typu narzędzi open-source. Używano ich do agregacji danych typu sentry, logstash, kibana. Żadne nie pomogło w uzyskaniu całościowej informacji o tym jak pracuje aplikacja, infrastruktura i jakie problemy napotykają odwiedzający. A co gorsza zarządzanie i sprawdzanie różnych systemów w poszukiwaniu błędów pożerało zespołowi naprawdę masę czasu!

Idealnym rozwiązaniem problemów P2S okazał się appenlight.com – polskie narzędzie służące do monitoringu aplikacji. Przede wszystkim dlatego, że w jednym panelu appenlight znajduje się większość funkcjonalności – zazwyczaj rozsianych są po kilku oddzielnych aplikacjach.

Wpięcie pythonowego klienta appenlight rozwiązało najważniejsze kwestie. Pokonanie kluczowych problemów P2S okazało się zupełnie bezbolesne. Obyło się bez zmian w kodzie modeli czy widoków projektu. Aktualnie zespół programistów serwisu ma bieżący wgląd w 3 najważniejsze dla nich procesy:

1. wszelkie nieobsłużone wyjątki

2. związane z wyjątkami informacje odnośnie requestu który wywołał błąd

3. zmienne lokalne zawarte w ramkach projektu.

Klient appenlight.com automatycznie zintegrował się z pythonowymi metodami logowania. Dzięki temu developerzy P2S są w stanie zobaczyć logi każdego requestu wywołania – co wraz ze zmiennymi ramek jest bardzo pomocne w przypadku debugowania problemów z zewnętrznymi API. Informacje wydajnościowe wysyłane są przez appenlight.com automatycznie, przez co cały czas jasne jest:

* jak sprawują się wszystkie serwery

* ile występuje na nich błędów

* ile wywołań na sekundę obsługują

* jakie zapytania do baz danych i NoSQL wykonują się wolno

* jakie wywołania do zewnętrznych API trwają zbyt długo

Kliknij obraz by go powiększyć

Developerzy P2S otrzymują te dane w czasie rzeczywistym. Oznacz to, że przy deploymencie natychmiast zauważają wszelkie błędy czy spadki wydajności w aplikacji i infrastrukturze. Natychmiast dostrzegają wpływ zmian w kodzie na zachowanie aplikacji. Dzieje się tak dzięki współczynnikowi APDEX (“zadowolenie odwiedzających”), który wyliczany jest przez appenlight.com na podstawie czasu odpowiedzi aplikacji i ilości błędów.

Appenlight.com przekazuje dowolnego typu informacje z aplikacji za pomocą standardowego modułu logowania. Widzi zależności tych informacji z raportami błędów i wolnych wywołań.

A co najważniejsze zaoszczędza zespołowi P2S dziesiątki godzin, które dawniej spędzali na przeglądaniu logów i wykresów monitoringu w poszukiwaniu nietypowych błędów. Dzięki temu ich energia, czas pracy i skupienie ukierunkowane są na inne sprawy niż żmudne (i nudne) debugowanie. Nowe funkcjonalności P2S rozwijane są szybciej, a ich wprowadzanie na produkcję stało się o wiele łatwiejsze. A co najważniejsze… finalnie ze zmian, które wprowadziło zastosowanie appenlight.com zadowoleni są nie tylko developerzy. Efektywny rozwój cieszy inwestorów. Wzrasta także zadowolenie i liczba użytkowników serwisu – dla partnerów i reklamodawców to jasny sygnał, że właśnie tu dzieje się coś, w czym warto uczestniczyć.

Chcę skorzystać z darmowego konta w appenlight.com!