pl  |  en

apt-get install fcgiwrap

Nginx, nasz ulubiony serwer WWW, nie wspiera CGI. Mimo wszystkich swoich wad CGI czasem się przydaje, chcąc udostępnić klientom funkcjonalne usługi musieliśmy więc coś z tym zrobić. Pomysł z uruchomieniem za nginxem innego serwera WWW nie przypadł nam do gustu, alternatywą było napisanie czegoś samodzielnie. Tak powstał fcgiwrap – prosta i lekka (zaledwie kilkadziesiąt kilobajtów zajętej pamięci) bramka tłumacząca protokół CGI na FastCGI. Wyklikując aplikację CGI w naszym panelu administracyjnym korzystacie właśnie z fcgiwrapa.

Uznaliśmy, że to co sprawdziło się u nas, być może przyda się innym sympatykom nginxa, dlatego fcgiwrap jest projektem OpenSource. Jako wyjątkowo proste narzędzie nie doczekał się wielu zmian, ot parę poprawek tu i ówdzie. W pewnym momencie pojawiły się zgłoszenia błędów i feature-requesty od ludzi zupełnie mi nieznanych. Znaczy fcgiwrap wypłynął na szersze wody.

Szczególnie zaskakujący był pull-request (dla niekorzystających z gita: „weź moje poprawki”) od Marka Kubackiego (polskie brzmienie nazwiska raczej przypadkowe). Mark chciał skompilować fcgiwrapa na platformę SheevaPlug (z procesorem ARM), a wystrugany przeze mnie dawno temu Makefile tego nie przewidywał. Co zrobił Mark? Dopisał wsparcie dla autoconfa (znane wszystkim ./configure && make && make install). Do tego dorzucił całkiem przyjemne README (oparte nieco na mojej stronie o fcgiwrapie). Po paru kosmetycznych poprawkach całość wylądowała w moim repo.

Parę dni temu (kiedy po Euruko 2010 leczyłem nie kaca, a przeziębienie) — kolejny mail, tym razem od Jordi Mallach Pérez:

In even better news, see these two urls:
         - https://packages.qa.debian.org/f/fcgiwrap.html
         - https://packages.qa.debian.org/f/fcgiwrap/news/20100529T174706Z.html

fcgiwrap is in Debian, officially!

Wow. Opiekun pakietu w Debianie jest Hiszpanem i musiał należeć do Inkwizycji, bo zupełnie się tego nie spodziewałem 🙂 W ramach świętowania dopisałem jeszcze dwa drobne dodatki, które od dawna czekały na lepsze czasy. Nie zostały jeszcze uwzględnione w paczce, ale pewnie niedługo się to stanie. Tak więc jeżeli używasz dystrybucji niestabilnej Debiana i potrzebujesz odpalić CGI za Nginxem (lub innym serwerem, który wspiera tylko FastCGI), nie krępuj się i uruchamiaj apt-get install fcgiwrap 🙂

PS. Pisanie oprogramowania OpenSource daje straszną frajdę 😉

Dodał: Grzegorz Nosek