pl  |  en

Zrób to sam – czyli wirtualna lekcja Ansible

W trakcie konferencji PyCon PL 2013 Wiktor Kołodziej (deployed.pl) i Grzegorz Nosek (MegiTeam) pierwszy raz zrealizowali swój autorski pomysł na warszaty prezentujące Ansible – narzędzie do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją. Od tego czasu warsztaty wędrują po najciekawszych konferencjach IT w Polsce. Jak autorzy warsztatów przyznają, pokochali Ansible od pierwszego wejrzenia, a miłość ta narodziła się z… czystego, pielęgnowanego przez lata lenistwa. Automatyzacja jest przecież dla tych, którzy chcą tak robić, żeby się nie narobić! 

Jeśli właśnie zdobyliśmy Twoją uwagę, mamy dla Ciebie coś więcej! Grzesiek i Wiktor udostępnili nam wszystkie materiały z warsztatów. Wystarczy więc zaledwie kilka godzin by zainstalować wirtualki i przeklikać się przez opracowane slajdy, instrukcje, ćwiczenia. Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania – możecie umieścić je pod wpisem. Poprosimy autorów o odpowiedź. Challenge accepted? No to jedziemy!

1. DLACZEGO ANSIBLE

System zarządzania konfiguracją, który rozwiązuje więcej problemów niż sam powoduje. Jest lekki (nie wymaga wymyślnej konfiguracji i żadnych demonów działających w tle, wystarczy dostęp przez ssh), szybki (porównanie z Puppetem jest niehumanitarne) i robi względnie mało niespodzianek 😉 Więcej dowiecie się ze slajdów.

2. CEL WARSZTATÓW

Naszym celem będzie skonfigurowanie serwera i uruchomienie prostej aplikacji napisanej we Flasku. W kolejnych krokach zainstalujemy i skonfigurujemy serwer WWW (Nginxa), serwer aplikacji (Gunicorna) i baz danych (Postgresa). Ciekawostką będzie skonfigurowanie loadbalancingu. Wynikowe środowisko będzie uproszczone ale realistyczne.

3. PRZYGOTOWANIE

Uczestnicy warsztatów na PyConie pracowali na Ubuntu uruchomionych w VirtualBoxie na swoich laptopach. Chcieliśmy, by wszyscy mieli takie samo środowisko i startowali z tego samego poziomu. Informację jak zainstalować Virtualboxa i skąd pobrać obraz wirtualki znajdziesz pod adresem

https://bitbucket.org/wiktor/ansible-workshop-demo-app/wiki/Home

Jeżeli korzystasz z Linuxa możesz pracować bezpośrednio w swoim systemie. Musisz tylko zainstalować Ansible’a

pip install ansible

4. INSTRUKCJE 

Masz już gotowe środowisko? No to do dzieła! 

Zapoznaj się z artykułem w języku angielskim https://bit.ly/ansible-training-2014

i wykonuj krok po kroku opisane tam polecenia.

Obejrzyj też slajdy z prezentacji – są streszczeniem artykułu.

 

5. PARĘ SŁÓW O AUTORACH

Wiktor Kołodziej

Inżynier oprogramowania, założyciel Deployed Software. Lubi czysty, przetestowany i wdrożony kod. Od lat zaangażowany w spotkania Pykonika. Wieczorami można z nim pobiegać po krakowskich Błoniach.

Grzegorz Nosek

Współzałożyciel i Chief Tinkering Officer w MegiTeam. Zbyt doświadczony administrator serwerów i programista systemowy, programista Python/Django. Leniwy do szpiku kości, automatyzuje wszystko, co musi robić trzeci raz.

warsztaty „automatyzacja z ansiblem” – PyCon PL 2013

Potrzebujesz pomocy, by usprawnić usprawnić deploy i zarządzanie konfiguracją? Zajrzyj tutaj!